קופות חולים

ביטוח בריאות

מרגע שבו החלו מוסדות המדינה להתעצב ולהציג שירותים שונים לתושבי מדינת ישראל המתפתחת הרי שאפשר לראות כיצד מקומה של קופת החולים היה חשוב מאוד.

 במסגרת שירותי הבריאות שמדינת ישראל מגישה לאזרחיה אפשר לראות כיצד קופות חולים שונות פועלות בישראל ומנסות לסייע לחולים שונים ולקדם את מצבם הבריאותי. 

קופת החולים היא ארגון שמספק שירותי בריאות לחבריו ומבוטחים שהצטרפו אליו במהלך השנים. הקופה היא לרוב איגוד שיש לו מאפיינים קואופרטיביים והיא אמורה להיות מוסד ללא כוונת רווח.

 אך מאחר ואנו יכולים לראות כיצד בישראל יש קופות פרטיות לחלוטין הרי שמדובר בעסק מסחרי הנמצא תחת פיקוח של משרד הבריאות מתוך רצון לראות ניהול שתורם לבריאותו של המבוטח.

מה נקבע בחוק הבריאות הממלכתי

בישראל נחקקים מדי שנה חוקים שונים שאמורים לסייע לאזרחים במדינה לנהל את חייהם בצורה טובה יותר. 

כך אפשר לראות כיצד בשנת 1995 חוקק חוק ביטוח בריאות ממלכתי מתוך מטרה לסייע לכל אדם לבטוח במדינה ברגע חשוב בחייו שבו הוא סובל ממחלה מסוימת או זקוק למגוון רחב של שירותים בריאותיים חשובים.

עבודתן של קופות חולים באה לידי ביטוי גם בכך שהן משמשות למימוש הזכאות של אזרח ישראלי לקבל שירותים רפואיים שונים תוך הצגת עלויות זניחות או השתתפות עצמית סמלית, אם בכלל.

 את המימון לשירותים הרפואיים השונים מעבירה המדינה לקופות השונות שפועלות בישראל כיום. כך שלעתים ניתן לראות כיצד שירותים שונים, מכשור כלשהו או בדיקות מסוימת ניתנות ללא כל עלות כלל.

מי הן קופות החולים שפועלות בישראל

מערכת הבריאות בישראל נחשבת לבין הטובות בעולם. נראה כי עם כל הקיטורים הטבעיים שאפשר לשמוע מכל ישראלי ממוצע הרי שההגעה הקלה לקופה מסוימת,

וקבלת השירותים הרפואיים ללא הצגת הסתייגויות שונות או מכשולים מקוממים הם אלו שממחישים עד כמה קופות חולים שונות עושות עבודה טובה ומשרתות את מגוון מבוטחיהן בצורה טובה. 

4 קופות פועלות היום בישראל והן מספקות למבוטחים רבים את סל השירותים שכלולים בסל הבריאות שקובעת מדינת ישראל מדי שנה.

 באופן טבעי יכול כל אדם למצוא את עצמו מרוצה או לא מרוצה מול מערכת רפואית מסוימת, אך כל עוד אפשר לקבל שירותים מספקים ולהרגיש כיצד תרופות ומכשור הם דברים שנמצאים בהישג יד, הרי שאנו יכולים להיות מרוצים מכך.

השירותים הקיימים מול חבילות שירותים נוספות

בשנים האחרונות אנו רואים כיצד קופות חולים שונות מציעות מגוון שירותים רפואיים מתקדמים יותר. 

זאת לא רק בזכות סל בריאות גדול יותר שמדינת ישראל מציגה אלא גם בגלל הרצון לצבור כמה שיותר מבוטחים ולצרף מבוטחים חדשים מדי שנה. 

ברגע שהבינו קופות החולים כי חוק הבריאות הממלכתי מספק שירותים שניתן להרחיב אותם הרי שהן יזמו ביטוחי הרחבה שונים שיכולים לתרום לבריאותו של כל מבוטח. 

כך יכול כל מבוטח להוסיף מספר שקלים מדי שנה (אלא אם כן הוא בגיל צעיר ויכול ליהנות משירותים רבים ללא כל תוספת תשלום חודשי) וליהנות משירותים של רפואה משלימה, רפואת ספורט, טיפולים אורטודנטיים, ייעוץ בנושאי תזונה ודיאטה, ועוד. 

כל זאת תוך תשלום נמוך בצורה ניכרת לעומת אדם שניגש לשירותים אלו בצורה פרטית.